Bitki Çayları Zayıflatır Mı?

Bitki Çayları Zayıflatır Mı?

Bitkisel Çaylar Zayıflatır mı?

Merhabalar sevgili okurlar sizlere bu yazımda Bitkisel Çaylar Zayıflatır mı hususundan bahsedeceğim.

Hiç bir bitki çayı ya da bitkisel ürünün, yiyecek ve içeceklerden alınan kalorinin gün boyu harcanan kaloriden fazla olduğu durumlarda tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Bazı bitkiler bağırsakları çalıştırır bazı bitkiler idrar söktürücü özellik gösterir. Ancak hiçbir bitki zayıflatmaz. Lakin bitki çaylarının zayıflamaya etkisi yok değil. Bazı çaylar fazla suyun vücuttan atılmasına, bazıları metabolizmanın hızlanmasına, bazı bitkisel çaylar ise tokluk hissinin uzamasına yardımcı olarak kilo verme yolunda size destek olabiliyor. Zayıflamak için beslenme uzmanı kişilerin hazırladığı beslenme programları uygulanmalıdır.

Peki kilo vermemize, yağ yakmamıza ve ödem atmamıza yardımcı olan çaylar hangileri birkaçını gelin birlikte görelim.

Yeşil Çay

Yeşil çayın zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği kateşinler (bir antioksidan çeşidi) vücuttaki yağ oranını azaltması. 35 erkek üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri tespit edilmiş.

Tarçın Çayı

Tarçın çayının termojenik etkisi vardır. Vücut sıcaklığını yükseltir ve metabolizmanın harcadığı enerjiyi arttırır bu sayede daha fazla kalori yakarsınız. Bunun dışında kan şekerini dengeleyerek iştahı bastırır ve kolesterolü dengeler. Tarçın çayını sadece tarçın kullanarak hazırlayabilir veya hazırladığınız bitki çaylarına toz veya kabuk tarçın ekleyebilirsiniz.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayının yakılan kaloriyi arttırma veya yağ yakılmasını hızlandırma gibi özellikleri yok. Buna rağmen diyet listelerinde sıkça yer almasının nedeni sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun (ödemin) vücuttan atılmasını sağlayarak sizi tartıda 1 adım öne geçirmesi. Maydanozun diğer faydası ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından zengin bir bitki olması.

Beyaz Çay

Diyetisyenlerin kilo vermek isteyenlere tavsiye ettiği bir diğer çay olan “beyaz çay” gıdalar yoluyla alınan yağın vücut tarafından emilmesini azaltarak depolanmasını önlüyor. Öğle yemeğinde 2 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.

Mate Çayı

Bu çayın bileşenlerinden olan mateine metabolizmayı hızlandırıyor, vücut sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. Ayrıca tokluk hissini uzatarak öğünler arasında mide kazıntısını önlüyor. 2001 yılında Danimarka’da 44 aşırı kilolu kişi üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere oranla yaklaşık %40 daha fazla kilo kaybettikleri belirlenmiş.

Oolong Çayı

Japonya Ehime Üniversitesi araştırmacıları tarafından hayvanlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise oolong çayının obeziteyi önleyici özelliği olduğu belirtiliyor. “International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders”da 1999 yılında yayınlanan çalışma sonuçlarında oolong çayının lipoliz yani yağ yakımını arttırdığı kaydedilmiş.

Ada Çayı

Mide ve bağırsakları gevşetici etkiye sahip olan Adaçayı, hazmı kolaylaştırdığı ve tok tuttuğu için özellikle bitkisel yollardan zayıflamak isteyenlerin vazgeçemeyeceği bir çözümdür. Zayıflatan bitkiler arasında Adaçayı, tok tutucu ve yağ yakıcı özellikleri bir arada barındırdığı için özel bir yere ve öneme sahiptir. Adaçayı yapraklarından bitkisel çay elde edebileceğiniz gibi, diyet çorbalarına, diyet yemekleri için ve daha değişik yollarla zayıflatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz.

Düzenli bir beslenme programınızla birlikte içeceğiniz bu bahsi geçen çaylar size zayıflama konusunda destek sağlayacaktır. Ayrıca bitki çaylarının hazırlanış biçimleri ve günde kaç bardak içildiği önemlidir. Örneğin adaçayı erkeklere günde iki bardaktan fazla tavsiye edilmez. Yeşil çay ise günde 4-5 bardak içilebilir.

Hazırladığınız bitki çayındaki bir maddenin vücudunuzda gereğinden fazla birikmesi sağlık sorunu yaşamanıza bile neden olabilir. Bu tip riskleri önlemek için bitki çayı satın alırken hazırlama ve tüketim koşullarını iyice sorup öğrenmelisiniz.

Bir başka yazımda görüşmek dileğiyle ESENLE KALIN...

KAYNAKLAR:

http://bitkicaylarininfaydalari.com